Aktualności

09-06-2021

Aktualizacja postępów prac – 9 czerwca

Na placu budowy widać efekty przyspieszenia prac po tym, jak służby konserwatorskie zezwoliły ich kontynuowanie. Na ul. Szpitalnej zakończyło się układanie gazociągu, z kolei po jednej stronie ul. Brackiej powstał już nowy chodnik. 

Przebudowa placu nawet na dobre nie zdążyła się rozpocząć, kiedy musiała zostać wstrzymana. Już kilka dni po wbiciu pierwszej łopaty plac budowy przejęli archeolodzy po tym, jak robotnicy znaleźli pod asfaltem brukowaną nawierzchnię o potencjalnej wartości zabytkowej. Okazało się jednak, że bruk został położony już po II wojnie światowej – konieczne stało się jego zinwentaryzowanie przed usunięciem.

Odkrycie brukowanej nawierzchni spowolniło realizację prac, a przeprowadzenie niektórych czasowo uniemożliwiło. Niemal do połowy maja roboty mogły toczyć się bez przeszkód tylko w obszarze na południe od linii ul. Chmielnej. Ale kiedy służby konserwatorskie zezwoliły na kontynuowanie prac na całym terenie placu, ich tempo znacznie przyspieszyło.

Szpitalna uzbrajana w niezbędne instalacje

Na ul. Szpitalnej, po ok. dwóch tygodniach intensywnych prac, zakończyły się roboty związane z układaniem gazociągu. Teraz wykonawca koncentruje się na montażu kanalizacji deszczowej. Roboty wodociągowe oraz prace przy instalacjach teletechnicznych są prowadzone również w centralnej części placu, nieopodal ul. Chmielnej, na której zdjęta została już całkowicie stara nawierzchnia.

Wzdłuż ul. Kruczej, po wschodniej stronie, w całości położony jest już nowy chodnik. Płyty lastryko, które od elewacji budynków oddziela granitowa kostka, co dodaje miejscu elegancji, ułożone zostały na niemal całym odcinku. Po zachodniej stronie ul. Kruczej cały czas prowadzone są dalsze prace rozbiórkowe, trwa też przygotowywanie konstrukcji pod przyszłą jezdnię.

Oczyszczona kostka granitowa wróciła już na swoje miejsce na większej części wjazdu w ul. Bracką, który niebawem ponownie stanie się w pełni dostępny dla kierowców.