Aktualności

15-12-2021

Aktualizacja postępów prac – 15 grudnia

Zazielenianie tzw. placu Pięciu Rogów rozpoczęte. W środę, 15 grudnia, w sąsiedztwie budynku po dawnej restauracji Sphinx posadzone zostały pierwsze drzewa. Po zakończeniu przebudowy placu cieszyć oko będą w sumie 22 klony polne.

Przebudowa placu u zbiegu ulic Chmielnej, Kruczej, Zgody, Brackiej i Szpitalnej rozpoczęła się w marcu. Długo trwało, zanim realizacja inwestycji nabrała rozpędu. Przeszkodami przede wszystkim okazywały się znaleziska o potencjalnych wartościach archeologicznych. Aby je zbadać, wiosną i latem konserwator kilkukrotnie przerywał prace. Dlatego ich pierwsze efekty stały się widoczne dopiero na początku września, kiedy w centralnej części obiektu rozpoczęło się układanie posadzki, w tym płyt z betonu architektonicznego.

Klony w konstrukcjach 

W środę, 15 grudnia, przyszedł czas na kolejny ważny etap przebudowy placu. W sąsiedztwie budynku, w którym jakiś czas temu mieściła się restauracja Sphinx, wykonawca – firma STRABAG – posadził pierwsze drzewa. Klony polne ulokowane zostały w wypełnionych substratem konstrukcjach (sześciennych ażurowych modułach), zakopanych w ziemi. To tzw. systemy antykompresyjne. 22 klony, które upiększą plac, muszą mieć odpowiednie warunki do rozwoju, a drzewom taki system to zapewni – pozwoli na optymalny rozrost korzeni pod nawierzchnią.

Konstrukcje tworzą tzw. ruszt, na którym opiera się potem posadzka wokół drzew. Dzięki temu płyty budujące nawierzchnię nie wywierają nacisku na rozwijający się system korzeniowy.

Wschód gotowy, czas na zachód 

Od początku listopada gotowa jest już część wschodnia placu. W całości położono tam posadzkę, przebudowana została też ul. Szpitalna. Teraz posiada estetyczną nawierzchnię betonową (wykonano teksturowanie nawierzchni, aby miała odpowiednią fakturę), zaś na skrzyżowaniu z ulicami Górskiego i Brokla – nowy asfalt. Po zmroku jasność na ul. Szpitalnej zapewniają już odnowione latarnie.

Obecnie prace toczą się po stronie zachodniej placu, gdzie w listopadzie wykonawca rozebrał dotychczasową infrastrukturę drogową. Obecnie w rejonie wlotu ul. Chmielnej oraz ul. Brackiej trwają roboty ziemne – kończy się przekładanie sieci, w tym instalacji teletechnicznych i elektrycznych. Z kolei przy wlocie ul. Zgoda wykonywana jest już podbudowa, na której potem częściowo zostaną ułożone płyty stanowiące nawierzchnię (bliżej centralnej części placu) i nowy asfalt (tam, gdzie ul. Zgoda łączy się z placem). W tym miejscu pojawią się również chodniki z lastryko.

Na południu chodniki 

Wciąż trwają prace na południu placu. Tam przebudowywany jest fragment zachodniej części ul. Kruczej, gdzie kończy się układanie kanalizacji. Częściowo gotowe są już tam chodnik (z płyt kamiennych o wymiarach 50 x 50 x 7 cm) i droga serwisowa, pozwalająca dojechać do budynku przy ul. Brackiej 23 (wykonana we wzmocnionej konstrukcji z płyt kamiennych o wymiarach 50 x 50 x 18 cm). Tuż obok STRABAG przygotował kolejny system antykompresyjny pod jedno z trzech drzew, które w tym miejscu zostaną ulokowane.

Układanie nowego chodnika trwa także na ul. Widok. Tutaj położone są już krawężniki wyznaczające przyszłą jezdnię oraz obrzeża kamienne, które oddzielą chodnik od przyszłej drogi dla rowerów. Natomiast w pobliżu skrzyżowania z Al. Jerozolimskimi przebudowane zostało przejście dla pieszych. STRABAG ułożył już na nim nowe płyty z wypustkami, ułatwiające poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami.